Vltavské jezy mezi Vyšším Brodem a Boršovem

Bílý Mlýn Bílý Mlýn Bílý Mlýn Bílý Mlýn

Bílý Mlýn, Vyšší Brod, km 317,9

Sjíždí se šlajsnou u levého břehu, která není zcela otevřená, takže hned na začátku je asi třičtvrtěmetrový nepříjemný skok, kde to Vaši loď, pokud není z gumy, určitě zabolí. Na výjezdu ze šlajsny je kohout, který loď nejprve nadzdvihne a potom zaleje. Pro začátek pěkné, což?

Přenášení lodí je také vlevo, není dlouhé, ale pozor se musí dát při výjezdu na kamení u břehu pod místem nasedání. Dá se také loď přetáhnout přes korunu jezu, ale záleží na tom, kolik je vody a pozor! – klouže to.


Horní Mlýn Herbertov Horní Mlýn Herbertov Horní Mlýn Herbertov Horní Mlýn Herbertov

Horní Mlýn Herbertov, km 314,9

Vypadá to složitě, ale pokud uděláte co máte, sjede ho i začátečník. V zavřené šlajsně na pravé straně jezu je od jara do podzimu namontována dřevěná skluzavka asi 2m široká, ale i když ji ideálně trefíte, nemáte ještě vyhráno. Pod jezem je totiž několik stovek metrů dlouhý kanál, ve kterém jsou sem tam poházeny balvany, při najetí na ně hrozí zvrhnutí a na výjezdu z kanálu už je pak tak málo vody, že se těžko nachází ta správná cestička. Pozor, nejezděte přes korunu jezu vlevo, za vyššího stavu vody je to past s dlouhým válcem.

Přenáší se většinou přes pravý betonový pilíř šlajsny. Pozor ať vás nestáhne náhon do elektrárny zcela vpravo.


Dolní Mlýn, Rožmberk Dolní Mlýn, Rožmberk Dolní Mlýn, Rožmberk Dolní Mlýn, Rožmberk

Dolní Mlýn, Rožmberk, km 308,5

Na pravé straně jezu je sportovní retardérová propust odhadem asi 15m dlouhá, tudy by splutí nemělo být obtížné, jen je potřeba pohlídat, aby při výjezdu loď nezamířila natvrdo do pravého břehu. Pozor, nejezděte přes korunu jezu, je tam válec, zvláště za velké vody.

Přenáší se pohodlně vpravo vedle retardéry.


Pečkovský Mlýn, Větřní Pečkovský Mlýn, Větřní Pečkovský Mlýn, Větřní Pečkovský Mlýn, Větřní

Pečkovský Mlýn, Větřní, km 288,2

Jez u papíren ve Větřní má po pravé straně dlouhou sportovní retardéru, která většinou nečiní problémy, opět si pohlídejte výjezd, abyste zbytečně nenarazili do pravého břehu.

Přenáší se vpravo poměrně dlouze, není tam příliš místa a v sezóně tam občas musíte chvilku počkat, než se uvolní cesta. Zato nastupování pod jezem je pohodlné a rychlé.


Jez Konopa nebo také U Papouščí skály, km 286,4 Jez Konopa nebo také U Papouščí skály, km 286,4 Jez Konopa nebo také U Papouščí skály, km 286,4 Jez Konopa nebo také U Papouščí skály, km 286,4

Jez Konopa nebo také U Papouščí skály, km 286,4

Jezdí se šlajsnou po pravé straně, na začátku je malý schůdek do šlajsny. Na výjezdu je nejlépe jet středem nebo mírně vlevo, ale když to přeženete, najedete vlevo na mělčinu. Naopak vpravo na vás čekají nepříjemné velké kameny schované v proudu. Takže asi nejprve prohlédnout.

Přenášení je také vpravo a není příliš komfortní, jsou tu vysoké břehy a kameny.


Na Rechlích, Nové Spolí Na Rechlích, Nové Spolí Na Rechlích, Nové Spolí Na Rechlích, Nové Spolí

Na Rechlích, Nové Spolí, km 284,9

Vpravo má tento jez zavřenou šlajsnu, ale opět s dřevěnou skluzavkou. Ta je však krátká a strmá a lodě se pod ní zapichují ostře do vody. Takže většinou hodně naberete. Vylévá se špatně, málo místa, hloubka, kameny.

Přenášení vpravo celkem nepohodlné, lze ale i přetahovat lodě zcela vlevo, s broděním.


Jez U Liry, Český Krumlov Jez U Liry, Český Krumlov Jez U Liry, Český Krumlov Jez U Liry, Český Krumlov

Jez U Liry, Český Krumlov, km 284,1

Jeden ze zábavnějších jezů na Vltavě. Šlajsna vlevo vede do mohutného válce, který sice není nebezpečný, ale spolehlivě loď zalije vodou. Pod jezem je mělčí voda, dá se tam vylévat a zachraňovat. Za vyšší vody se jezdí přes korunu jezu.

Přenášet vpravo se moc nedá, je to tam úzké a vysoké a je lepší koníčkovat loď z pravého břehu.


Mrázkův Mlýn, Český Krumlov Mrázkův Mlýn, Český Krumlov Mrázkův Mlýn, Český Krumlov Mrázkův Mlýn, Český Krumlov

Mrázkův Mlýn, Český Krumlov, km 283,0

Tento jez má krátkou retardérovou propust u levého břehu, jednoduchý průjezd, na výjezdu pozor na levou zeď.

Přenáší se také vlevo.


Jez U Jelení lávky, Český Krumlov Jez U Jelení lávky, Český Krumlov Jez U Jelení lávky, Český Krumlov Jez U Jelení lávky, Český Krumlov

Jez U Jelení lávky, Český Krumlov, km 282,5

Jez, který býval ozdobou Českého Krumlova je po rekonstrukci pro vodáky i diváky zcela nezajímavý. Šlajsna je vlevo. Nahoře si sednete na kartáče z umělé hmoty a po nich se pomalu sesunete pod jez. Ty kartáče, to je rybí přechod, abyste věděli...

Přenášení vlevo.


Jez Zlatá Koruna Jez Zlatá Koruna Jez Zlatá Koruna Jez Zlatá Koruna

Jez Zlatá Koruna, km 269,0

Jeden z jezů, které také trpí nedostatkem vody, respektive lodě tam trpí. Sportovní retardéra je vpravo, není to složité, jen asi 50m pod jezem je tak málo vody, že tam skoro neprojedete. Je to od té doby, co tam na levém břehu začali „mlít vodu“.

Delší přenášení vpravo, nekomfortní nástup na kamenech.


Jez U Rybů, Březí Jez U Rybů, Březí Jez U Rybů, Březí Jez U Rybů, Březí

Jez U Rybů, Březí, km 250,9

Starý, protržený jez se šlajsnou vlevo je zázrakem na řece, na které už zbývají jen většinou vodácky nezajímavé betonové propusti. Tady funguje proud i protiproud a je tu dost místa na hraní si ve vlnách.

Přenášení vlevo.


Zátkův Mlýn, Březí Zátkův Mlýn, Březí Zátkův Mlýn, Březí Zátkův Mlýn, Březí

Zátkův Mlýn, Březí, km 250,0

Tento jez je nesjízdný, je trvale zavřený.

Přenáší se vlevo, okolo malé vodní elektrárny, A pak už jste v Boršově.


© cesta-sports.cz - 2015